ÜNİVERSİTELİLERE OY KULLANMA ENGELİ!

Bu sene gerçekleşecek olan seçimlerin tarihi olarak belirlenen 12 Haziran'da okulların açık olması, üniversitelilerin oy kullanmasının önünde ciddi bir engel oluşturuyor. Yurtlarda kalan öğrencilerin nüfus kayıtlarını bulundukları yere aldırma girişimlerinin sonuçsuz kalması, akla bu durumun kasıtlı yaratılıp yaratılmadığı sorusunu getiriyor. TKP'li Öğrenciler'in konuyla ilgili YSK'ya başvuru yaptı.

Konuyla ilgili haberleri derledik:

TKP'li Öğrenciler'in YSK başvurusu:
07.03.2011

http://haber.sol.org.tr/soldakiler/yskya-basvurmak-da-fislenme-nedeni-haberi-40007

TKP'li Öğrenciler, seçimlerde üniversite öğrencilerinin öğrenim gördükleri şehirlerde oy kullanabilmesi için bugün YSK önündeydi. Ancak 'oy hakkı' için başvuruda bulunmak isteyen öğrencileri YSK önünde karşılayan polis, öğrencilerin görüntülerini çekti.

TKP'li Öğrenciler, üniversite öğrencilerinin "oy hakkı" için Yüksek Seçim Kurulu (YSK) önündeydi.

Açıklama için YSK önünde toplanan öğrencilere karşı polisin barikat kurmuş olması dikkat çekti. Polis kameralarının da öğrencilerin görüntülerini kaydettiği görüldü.

Öğrenciler bu 'fişleme' uygulamasına rağmen, anayasal yurttaşlık hakları için YSK önünde açıklama yaptılar.

"Üniversiteliler oy kullanma hakkına sahip olmalı"

Burada öğrenciler adına konuşan Mert Uzun, üniversitede okuyan öğrencilerin birçoğunun seçmen kaydının ailelerinin bulunduğu ilde olduğuna dikkat çekerek, 12 Haziran tarihinde eğitim-öğretimin devam edeceğini ve bu nedenle genç seçmenlerin büyük bölümünün 'oy kullanma hakkını' kullanamayacaklarını belirtti.

Konuyla ilgili olarak YSK'yı göreve advet eden Uzun, üniversite öğrencilerinin kayıtlı oldukları il ve ilçe dışında yine kayıtlı oldukları üniversitelerde oy kullanma hakkına sahip olmasını istedi.

Uzun bu durumda olan öğrencilerin sayısının yaklaşık 2 milyon olduğuna dikkat çekti.

Polis YSK'yı dilekçe veren öğrenciden korudu (!)
Açıklamanın ardından YSK'ya dilekçe vermek isteyen öğrencilere sivil polisler de, öğrencilerin itirazlarına rağmen eşlik etti.

Dilekçeyi verdikten sonra bir açıklama daha yapan öğrenciler, polisin tavrını eleştirerek, "Yurttaşların YSK'ya dilekçe vermesi için fişlenmesi gerekmez. Bu AKP'nin Türkiye'deki demokrasisidir" dediler. Öğrenciler, bu durumun seçimlere girecek TKP'nin doğal bir başvurusunu anormal bir durum gibi göstermek için yapıldığını, buna boyun eğmeyeceklerini kaydettiler.

TKP Genel Merkezi adına yapılan başvuru metni:

Üniversitede okuyan öğrencilerin birçoğunun seçmen kaydı ailelerinin bulunduğu yerdedir.

Seçim tarihi olarak belirlenen 12 Haziran 2011 tarihinde ise üniversitelerde eğitim ve öğretim devam ettiğinden, anayasal bir hak olan “oy kullanma hakkı”, seçmen kaydı ailelerinin yanında olan seçmenlerin büyük bir bölümü tarafından kullanılamayacaktır.

Bu nedenlerle öğrencilerin oylarını okullarında kullanabilmesi için kurulunuzca gerekli kararların ve önlemlerin alınmasını talep etmekteyiz.

Saygılarımızla.

TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ GENEL MERKEZİ ADINA
MERKEZ KOMİTESİ ÜYESİ ERKAN YILDIZ

"Üniversite öğrencilerine seçim komplosu mu var?" haberi:
13.03.2011

http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/yurtta-kalan-universitelilere-oy-kullanma-engeli-haberi-40224

12 Haziran seçimleri, üniversitelerin açık olduğu bir tarihe denk geliyor. Oy kullanabilmek için başvuruda bulunan üniversite öğrencileri ise, "2010'da başlatılan uygulama gereği yurtların ancak ikinci adres olarak gösterilebileceği" yanıtını alıyor. Yüz binlerce öğrencinin oy hakkı tehlikede.

Haziran ayında yapılacak olan milletvekili seçimleri, ülke genelinde üniversitelerin henüz kapanmadığı bir tarihe gelecek. Bu durum, üniversitelilere okullarının bulunduğu ilde oy kullanma hakkı verilmemesi durumunda iki milyon üniversite öğrencisinin oy hakkının tehlikeye girmesini beraberinde getirecek.

Bilindiği gibi oy, ancak resmen ikâmet edilmekte olunan yerde kullanılabiliyor. Ancak çok sayıda üniversiteli, okulları gereği evlerinden uzakta, başka şehirlerde yaşıyor.

Yurtta kalanlara oy verme hakkı yok!

Bu nedenle bazı öğrenciler şimdiden seçmen kütüklerini bulundukları ile aldırmak için il nüfus müdürlüklerine başvuruda bulunmaya başladı. Ancak üniversite yurtlarında kalan öğrenciler, beklemedikleri bir yanıtla karşılaştı.

Nüfus müdürlüklerinden öğrencilere yapılan açıklamada, 2010'dan itibaren farklı bir uygulamaya geçildiği, yurtların ancak 2. adres olarak gösterilebildiği ve yurtta kalan öğrencilerin seçmen kütüklerinin okudukları ile alınamayacağı bildirildi.

Bu yeni uygulamaya göre 1. adres olarak ancak bir "ev" gösterilebiliyor. Yani yurtta kalan öğrencilerin, bulundukları ilde oy kullanma şansları yok. Evde kalan öğrenciler için de iş pek kolay değil. Çünkü adres değişikliği başvurusu yaparken kira sözleşmesinde isim bulunması isteniyor. Ancak çoğunlukla birden fazla kişi eve çıkan öğrencilerden yalnızca birinin sözleşmede adı bulunuyor.

Memlekete gidip oy kullanıp geri gelme seçeneği ise, birçok üniversite öğrencisinin bir günlüğüne gidip gelmek için vereceği yol parasını karşılayacak durumu olmadığı gerçeği bir yana, çoğu üniversitede seçim gününün final zamanına ya da hemen öncesine denk gelmesi nedeniyle zor bir ihtimal olarak gözüküyor.

Daha önce sorun yoktu

Geçmiş yıllarda yurtta kalan öğrenciler, seçmen kütüklerini bulundukları mahalleye aldırmak konusunda sorun yaşamıyorlardı. Birçok üniversiteye sandık kuruluyor, yurtta kalan öğrenciler buralarda oy kullanıyordu.

2010'da yapılan bir değişikliğe dayandırılan yeni uygulamayla üniversitelilerin oy kullanma hakkının önüne geçilmesine dönük adımlar atılması, akla "Üniversitelilerin oy kullanmaları istenmiyor mu?" sorusunu getiriyor. Hatırlanacağı üzere AKP'nin 12 Eylül'deki referandumdan sonra yaptırdığı anket, eğitim seviyesi arttıkça "hayır" oylarının da arttığını, üniversiteli nüfus arasında AKP'nin az oy aldığını ortaya koymuştu.