Üniversiteliler oy kullanmak için neler yapmalı?

12 Haziran seçimlerinde üniversitelerin açık olması öğrencilerin oy kullanmalarını zorlaştırıyor. TKP'li Öğrenciler'in başvurusu ve YSK'nın "öğrencilerin bulundukları şehirlerde oy kullanabileceklerini" söylemesinin ardından, oy kullanmak için yapılması gerekenlere bir kez daha bakmak gerekiyor.

12 Haziran'da üniversitelerin açık olması, sınav döneminde olmaları ya da hemen seçim arefesinde sınavların sona eriyor olmasından kaynaklı hangi şehirde oy kullanılacağının belirsiz olması gibi nedenler oy kullanmayı zorlaştırıyor. TKP'li Öğrenciler'in konuyla ilgili Yüksek Seçim Kurulu'na yaptığı başvurunun sonuçlanmasıyla birlikte, öğrencilerin bazı adımları atarak bulundukları yerlerde oy kullanmaları mümkün hale geldi. Üniversitelerin kendi renklerini sandığa yansıtmasından korkan AKP'ye inat, oy kullanmak için nüfus kaydına ilişkin gerekli düzenlemeleri bir an önce gerçekleştirmeliyiz.


Öncelikle YSK'nın seçimler için belirlediği kurallara göz atalım:

12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak Milletvekili Genel Seçimleri'nde oy kullanabilmek için;

1-Seçmen kaydının bulunması,
2-12.06.1993 tarihinde ve daha önce doğmuş olma şartı vardır.

TKP'li Öğrenciler'in başvurusu üzerine, Yüksek Seçim Kurulu'nun 07.03.2011 tarihli 158 Sayılı kararı ile kabul edilen Seçmen Kütüğünün Güncelleştirilmesi Usul ve Esaslarını Gösterir Genelge'nin 5. maddesinin “d” fıkrasında öğrencilerin öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oy kullanmaları için düzenleme yapılmıştır. Bu düzenlemeye göre öğrencilerin öğrenim gördükleri yerleşim yerlerinde oy kullanma hakları bulunmaktadır.

Üniversitemizin bulunduğu ilde oy kullanmak için, öncelikle ikamet adresimizi güncellemeliyiz. Bu durumda seçmen kaydımızı da bulunduğumuz yere aldırmış ve burada oy kullanmaya hak kazanmış oluyoruz. Gereken düzenlemeleri yapmak için seçmenlere verilen son tarih 31 MART 2011'dir. Seçmen listeleri 18 Mart 2011 Cuma günü askıya çıkarılacak olup 31 Mart 2011 Perşembe günü saat 17:00'da askıdan indirilecektir.

Adres değişiklikleri ile ilçe seçim kurullarına başvuru işlemlerinin en geç 31 Mart Perşembe gününe kadar tamamlanması gerekmektedir. Ancak karşılaşılacak herhangi bir sorunun giderilebilmesi için bu işlemlerin son günlere bırakılmaması önemlidir.

Üniversiteliler bulunduğu yerlerde oy kullanmak için şunları yapmalıdır:

Öğrencilerin öğrenim gördükleri yerlerde oy kullanabilmesi için öğrenim gördükleri okuldan o okulun öğrencisi olduklarına ve yurt müdürlüklerinden yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgeler ile kaldıkları yurtların bağlı bulunduğu nüfus müdürlüklerine bizzat başvurmaları suretiyle adreslerini değiştirmelidirler.

Yurtta kalmayan, arkadaşlarının yanında veya geçici olarak öğrenim gördüğü yerde bir evde kalan fakat adresi ve seçmen kaydı memleket adresinde olan öğrenciler de kaldıkları kişilerle birlikte nüfus müdürlüklerine giderek adres değişikliği yapabilirler.

Adres değişikliklerinin 20 günlük süreden daha uzun bir süre sonra beyan edilmesi durumunda idari para cezası ile karşılaşılması durumu söz konusu olabilecektir.

Öğrenciler memleket adreslerini değiştirmek istemiyor veya nüfus müdürlüğü yurt adresini asıl adres olarak kabul etmiyor ise yurt adresi ikinci adres olarak nüfus müdürlüğünde kayıt ettirilir ve bu adres değişikliğine ilişkin evraklarla birlikte o adresin bağlı bulunduğu ilçe seçim kuruluna başvuru yapılıp seçmen kaydı bu adrese taşınır.

İşimizi son dakikaya bırakmamız, zaman bulamayıp bu işlemi ihmal etmemiz ya da oy kullanma hakkımızdan imtina etmemiz durumunda, toplumun en siyasal kesimlerinden birisi olan öğrenciler tavırlarını seçimlerde ortaya koyamayacaklar demektir. Bu işlemleri en hızlı şekilde yapmak ve henüz yapmadığını bildiğimiz bütün üniversitelileri uyarmak gerekiyor.

Yapılan başvurunun sonucunda YSK tarafından da atılan adım gösteriyor ki, “yandaş” olmayı kabul etmeyen milyonlarca üniversitelinin oy kullanmasının zorlaştırılması için özel bir çaba gösteriliyor ve oy hakkımızı savunmak adına uyanık davranmadığımız taktirde kimsenin çıkıp öğrencilere açıklama yapma niyeti bulunmuyor. O halde, kendi işimizi kendimiz yapmalıyız.

Öğrencilerin, toplumun aydınlıktan yana kesimlerinin ve seçimlerde sık rastlanan hilelerin karşısında durmak isteyen herkesin bu seçimlerde özellikle dikkatli olması gerekiyor.